Пластическая хирургия

Ти ще не народила? Плати! » ANTURAZH

Народні обранці час від часу вміють потішити: якщо не з’ясовують стосунки, то сушать мізки над черговим резонансним і обов’язково кабальним законопроектом. Віднедавна чи не всі медіа повідомляли про те, що парламентарі прагнуть відновити радянський «податок на бездітність». Слава Богу, експерти встигли відреагувати і гостро розкритикували ініціативу законотворців. А чого б і не критикувати, якщо попахує Середньовіччям?..

Бездітність вигідна державі

Демографічну яму в Україні долали всі влади. Теперішня взялася за неї всерйоз і репресивно – збільшивши податкове навантаження на бездітних. Якщо і не подолають проблему, то хоча б зароблять на ній. За підрахунками авторів супер- ечливого законопроекту, надходження до бюджету у випадку запровадження “податку на бездітність” можуть зрости на 800 мільйонів гривень! У законопроекті пропонують підви- щити ставку податку на прибуток: кожен, хто після 30 років залишатиметься бездітним, буде зобов’язаний замість 15% із прибутку сплачувати 17%. Єдиний виняток передбачений для інвалідів, усі ж інші в обов’язковому порядку мусять народжувати. Цікаво, що депутати не вка- зують, куди спрямовуватимуться кошти від нового податку. Ані тобі облаштуван- ня дитсадків, ані кредитів для молодят, ані кредитів на навчання…

Кого не жаль? Неодружених!

Для багатодітних українців податок на прибуток можуть зменшувати – для батьків трьох-чотирьох дітей, наймен- шому з яких виповнилося три роки, по- даток на доходи становитиме 10%. А для п’ятидітних (або й більше) – 5%. Хоча ці “пільги” передбачені лише на той період, поки діти не досягнуть повноліття. А далі як для всіх. Депутати взяли на озброєн- ня той аргумент, що населення України скорочується, вони все ж помиляються, стверджуючи, що разом із тим меншає кількість сімей, які мають дітей. Згідно з дослідженнями Держкомстату частка сімей із дітьми залишається стабільною впродовж останніх років. Минулого року 38% сімей мали дітей стільки ж, як і у 2005 році. Отже, податком обкладуть не стільки бездітних, скільки неодружених?

Не репресіями, а стимулами!

Вирішувати демографічні проблеми на часі давно, але не в такий недемокра- тичний спосіб! Це питання вирішується у трошки іншій площині. Якщо метою є дійсно стимулювання народжуванос- ті, а не бажання отримати додатковий фіскальний кошт, то для сімей, в яких є діти (особливо дві, три дитини), просто зменшується податок. Тобто все відбува- ється шляхом надання сім’ям із дітьми податкових пільг. Можна згадати нарешті про податкові кредити, про які раніше стільки говорили, тобто якщо сім’я витратила на навчання дитини або на по- слуги охорони здоров’я певну суму, то їй ці кошти компенсують, зменшуючи податки. Людей слід стимулювати, а не змушувати.

А гуманність де?

Зрештою, наважитися продовжити себе у дітях – особиста справа кожного. Заходи повинні скеровуватися на облаштування життя людей: адекватну оплату праці, аби людина за рахунок прибутку могла гідно утримувати сім’ю, на доступність житла, якісного медичного обслуговуван- ня, якісної освіти. Тоді українці хоті- тимуть мати дітей. А якщо жінка через здоров’я не може народити? Чи поважні законотворчі подумали про те, стільки стресів завдасть такій жінці збирання паперів, аби не платити за те, що й так є для неї непосильним випробуванням? Зареєстрований проект порушує право на приватне життя та ще й закон “Про захист персональних даних”. Адже, якщо людина не може мати дітей і не хоче сплачувати податок на бездітність, вона буде змушеною надавати чиновнику від- повідний документ. Наразі доля самого законопроекту незрозуміла: його вже встигли розкрити- кувати чимало колег ініціаторів податку. Залишається сподіватися, що улюблений парламент не наважиться посилювати фіскальний тиск на українців, принай- мні до чергових виборів.

Ірина Березовська

Журнал ANTURAZH (Антураж)